Mod Terapisi Nedir?

Belirli duygular vardır ki insanın hayatına sürekli müdahalelerde bulunur ve kişi bu duygulardan kurtulamayacağım düşüncesine kapılır. İnsan eşi benzeri olmayan bir canlıdır ve bundan dolayı kendine has içsel yanları vardır. Bir bireyin farklı içsel yanlara sahip olması yaşadığı problematik duygular ve bunlarla ilgili olan durumlara bağlıdır. Terapist dilinde bu içsel yanlara “Modlar” adı verilir. Bu modlar Çocuk Modları, Yetişkin Modları, Başa Çıkma Modu, Sağlıklı Yetişkin Modu ve Mutlu Çocuk Modu olarak ayrılırlar.

ÇOCUK MODLARI  Günümüzde çoğu zaman duyduğumuz “içimdeki çocuk” veya “çocuk ruhluyum” sözleri aslında her bireyin kendisini bir çocuk gibi hissettiğini ve davrandığını gösterir. Sağlıklı bireylerde bu davranışlar uygun olmayacağı durumlarda kontrol altına alınır. Eğer kişi çevresini ve çevresinde bulunan insanları çocukların algılayış biçimiyle algılarsa bu hale Çocuk Modları adı verilir.

Bu Modlar kendi içlerinde de üç türe ayrılır, İncinmiş Çocuk Modu, Kızgın veya Dürtüsel Çocuk Modu ve Mutlu Çocuk Modu. İncinmiş Çocuk Modunda yalnızlık, korku, mutsuzluk, çaresizlik, utanç gibi duygular gözlemlenirken, Kızgın/Dürtüsel Çocuk Modunda öfke, karşı gelme, hiddet gibi duygular ortaya çıkar. Bu Modların aksine üçüncü Mod da, Mutlu Çocuk Modu, hafiflik, canlılık, neşelilik, güvenlilik, eğlenme gibi sağlıklı duygular kişinin hayatın tadını çıkartmasına büyük etki sağlayan duygulardır.

Başkaları tarafından reddedilmek, yalnız bırakılmak veya baskı altında tutulduğu hissiyatı genellikle Çocuk Modlarını aktifleştirir. Birey ne kadar şiddetli psikolojik sorunlar yaşarsa aktifleşmiş Çocuk Modlarını da bir o kadar yoğun yaşar. Normal olan küçük ve önemsiz detaylar yahut durumlar kişinin hayli zorlayıcı duygularını tetikleyebilmektedir.

Örneğin: Bir arkadaşınızla birlikte sinemaya gidip film izlemek istiyorsunuz. Ona teklif ettiniz, fakat arkadaşınızın halletmesi gereken özel sebeplerinden dolayı teklifinizi reddetti. Siz bu durumu anlayabildiğiniz halde duygularınıza yenik düşüyorsunuz. Bu sizde kendinizi hayal kırıklığına uğramış, sevilmemiş, öfkeli ve terk edilmişlik hislerini açığa çıkartabilir, hatta ağlamaya başlayabilir ve kendinizi odanıza kapatabilirsiniz.