EVET yanlış duymadınız; işinizi değiştirmeden de işyerinde daha mutlu bir çalışan haline gelebilirsiniz! Hangi işte çalışmayı seçerseniz seçin her zaman inişler ve çıkışlar olacak. Bazen talihsizlikler olabilir ve bu kabul edilebilir. Önemli olan nokta sizi mutlu eden nedir ve nasıl mutlu kalmaya devam edebilirsiniz.  Bu yazıda iş yerinizde daha mutlu olmanın sekiz yolundan bahsedeceğim.

  1. ÜSTESİNDEN GELMEYE ÇALIŞMAK TESLİM OLMAKTAN DAHA İYİDİR!

Kendinizi zorlamak genellikle iyi bir fikirdir. İş yerinde kayıtsızlık zehirli olabilir. Yani, kendinizi zorlamak yerine kendinizi teslim ettiğinizde zaman içinde yeteneklerinize olan güveninizi yitirmeye başlarsınız. Sonuç olarak, üstesinden gelmeye çalışmak teslim olmaktan daha iyidir. Böylece belli bir süre içinde neler başarabileceğinizi anlayacaksınız ve gerçekçi hedefler koyup erişilebilir olmasını sağlayacaksınız.

  1. KONTROL EDEMEDİĞİNİZ KONULAR HAKKINDA ENDİŞELENMEYİ BIRAKIN!

Şirketiniz ne kadar büyükse, olanlar üzerindeki kontrolünüz de o oranda azalacaktır. Çözümünü bildiğiniz halde yetkili kişi siz olmadığınız için çözümü uygulayamıyor olmaktan daha sinir bozucu bir şey yoktur. Sıklıkla üst yönetim ya da patronunuza uyum göstermeniz söylenir ve bu sizin için çok zor bir şey olabilir.  Günün sonunda hatırlamanız gereken şey, kontrol edebileceğiniz tek kişinin kendinizden başkası olmadığıdır. Kontrol edemeyeceğiniz şeyler üzerinde durmanın bir anlamı yoktur; bu tamamıyla zaman kaybıdır.

  1. REKABETE GİRİN AMA KIYASLAMAYIN!

Herkes farklı bir geçmişe sahiptir. Herkes farklı özelliklere ve yeteneklere sahiptir. Yapmak isteyeceğiniz son şey kendinizi iş yerinizdeki diğer çalışanlarla karşılaştırmak olacaktır. Diğerlerinin yapabildiği ancak sizin niçin yapamadığınız şeylerle ilgili karşılaştırmalara odaklanmak yerine enerjinizi arkadaşça rekabete yönlendirin. Eğer bir satış ekibinde çalışıyorsanız, meslektaşlarınızla rekabet ederken elinizden gelenin en iyisini yapın. Olumsuz duygulara bir kenara bırakıp herkes gibi satışları nasıl artırırım kısmına odaklanın. Göreceksiniz, rakamlar sizi yanıltmayacak.

  1. ORGANİZE BİR ÇALIŞMA ORTAMI OLUŞTURUN!

Nerede çalışıyor olursanız olun, ister evde ister ofiste, çalıştığınız yer günlerinizin büyük bir kısmını geçirdiğiniz yerdir. Eğer masanız dağınık ve organize değilse üretkenliğinizi olumsuz yönde etkiler. İşle ilgisi olmayan eşyaları çalışma alanınızdan kaldırın ve alanınızı temiz ve sade tutun.

  1. KENDİNİZİ BU KADAR CİDDİYE ALMAYI BIRAKIN.

Profesyonel olmanız ve görevleriniz için sorumluluk almanız iyidir. Bununla birlikte, bireylerin iş yerinde kendilerini oldukça fazla ciddiye aldıkları görülür. Herkes hata yapar. Eğer zaman içinde hatalarınıza kendiniz gülmezseniz size güldüklerini göreceksiniz. Olumsuz deneyimler ve hatalardan ders çıkarma yeteneğiniz iş arkadaşlarınızın sizde seveceği bir özellik haline gelecektir.

  1. HAYIR DEMEYİ ÖĞRENİN!

İş ve özel hayattaki en önemli becerilerden biri hayır diyebiliyor olmaktır. Toplantılara, işlere ve görevlere sürekli olarak evet diyorsanız, kendinizi kullanılmış hissederken buluyor olacaksınız. Hayır deme kabiliyeti sizi pek çok açıdan güçlendirir.

İlk ve her şeyden önemlisi, buna zaman harcamaya değer olup olmadığına karar vermek. Her toplantıyı siz yapamazsınız. Başkaları da size her ihtiyaç duyduklarında her zaman hazır bulunmanızı bekleyemezler. Ve bunun için bahaneler bulmanıza gerek yoktur. Basitçe hayır tek başına yeterlidir ve hayır dedikten sonra yapmakta olduğunuz işi yapmaya devam edebilirsiniz.

  1. İNATÇI İNSANLARLA TARTIŞMADA KAZANMAYA ÇALIŞMAYIN!

Hepimiz konu kelime yarışına geldiğinde mükemmel rekoru olan, her şeyi bilen birileriyle çalışıyoruz. Bu onların her zaman haklı olduklarından değil inatçı olmalarından kaynaklı. Böyle birine karşı argüman kazanmaya çalışmak tümüyle zaman kaybıdır ve size kendinizi yalnızca kötü hissettirir. Bu, o kişileri her zaman onaylamanız gerektiği anlamına gelmez. Daha çok, tartışmaktan kaçınmanız ve ne yapabileceğinize dair net bir planınızın olması gerektiği anlamına gelir. Hatırlayın, kendi düşüncelerinizi ve eylemlerinizi yüzde 100 kontrol edebiliyorken başkalarının düşünce ve eylemlerinin üzerinde hiç kontrolümüz yoktur.

  1. BAŞINI HER ZAMAN DİK TUT!

Winston Churchill bir sözünde ‘’Eğer cehenneme gidiyorsanız devam edin’’ der. Hepimiz kötü zamanlardan geçiyoruz. İş yerinde sayısız kez hayal kırıklığı ile karşı karşıya kalacaksınız. Bu örnekler üzerinde kalarak konuyu uzatanlar aslında olayları kendileri için çıkmaza sokarlar.

Birçok kez başımıza bizim kontrolümüzde olmayan kayıplar gelebilir ve bunlar hayal kırıklığı, üzüntü yaratır. Bu olumsuz olaylardaki zorluklar bizi güçlendirecek nitelikte olup, talihsizliklere ve zorluklara yaslandığımızda kuvvet alıp tekrar ayağa kalkarız. Üzgün hissedebiliriz. Keyifsiz hissedebiliriz, moralimiz bozuk olabilir. Ancak içinize dönüp ayağa kalkmanız gerekir çünkü her zaman iyi şeyler vardır. “Hayatın çeşitli güçlüklerine karşı üç şey hediye edilmiştir: ümit, uyku ve gülmek” der lmmanuel Kant.

Mutluluk gelir ve gider. İster 5 kişilik girişimcinin olduğu bir işte ister 500 kişilik bir şirkette çalışın, mutlu ve mutsuz günleriniz olacak. Sizi zafere ulaştıracak önemli olan şey olumlu bir tutuma sahip olmaktır. Eğer işte daha mutlu olmak istiyorsanız, yukarda belirtilen sekiz maddeyi uygulamaya geçirin!