Kurumsal Yaşamda Depresyonu Yenmenin Tek Yolu İşi Bırakmak Değil!!

Kurumsal hayatta çalışanlar arasındaki depresyon düzeyi son yıllarda gittikçe artmakta. Amerika’daki çalışmalara göre, depresyon tedavi edilmediğinde işyeri için AIDS ya da kalp hastalıklarından bile  daha maliyetli bir rahatsızlık olarak yer almakta. Depresyon çalışanların en verimli oldukları dönemlerde üretkenliklerini ve verimliliklerini etkileyerek iş kaybına ya da uzun süreli işten uzaklaşmalara yol açmaktadır. Ayrıca, birçok çalışan da kendilerinin depresyonda olduklarını farketmemekte ve işyerlerinin sağlık birimlerinin bu hizmeti sağladıkları bilgisinden yoksun bir şekilde uzun sürelerce depresyon şikayetlerini çekmektedir.

Çalışanların yaşadığı depresyonun belirtileri nelerdir?

 • Devamlı olarak üzgün, endişeli ve “boşlukta” hissetmek
 • Az uyumak, sabah çok erken uyanmak ya da aşırı uyku hali
 • İştahta belirgin azalma ve kilo kaybı ya da karbonhidratlı yiyeceklere aşırı düşkünlük ve kilo alma
 • Daha önce sevdiği şeylere karşı ilgiyi kaybetmek
 • Cinsel isteksizlik
 • Dinlenememe hissi ve huzursuzluk
 • Kendini değersiz ve suçlu hissetmek
 • Karar almada güçlük çekmek
 • Konsantre olmakta zorlanmak
 • Unutkanlık

 

Depresyondan Kurtulmak için 7 Adım

 1. ÖNCELİKLERİNİ BELİRLE

Gün içinde en verimli olduğunuz saati belirleyin. Yapmanız gereken işleri önceliklendirerek işe başlayın. İlk olarak, bittiğinde sizi daha başarılı ve iyi hissettirecek olan işten başlayın.

 1. ŞİMDİ VE BURADA EGZERSİZİ YAP

İşyerinde ani kaygı yaratacak durumlarla karşılaşmanızın ardından bununla başetmek için öğrenmeniz gereken şey, 10-15 dakika mola verip mindfulness ya da meditasyon egzersizi yapmak. Bunun için bazı telefon aplikasyonlarını deneyebilirsiniz ya da ofisinizde telefonların sesini kısıp, odanızın kapısını kapatıp duyu organlarınıza gelen bilgilere odaklanabilirsiniz. Derin ve sakin nefes alıp verin, ortamın kokusunu duyun, ortamdaki sesleri duyun, ağız tadınızı farkedin, elinizle bir nesneye dokunun ve dokusunu hissedin, sabit bir noktaya bakın ve ordaki detayları farkedin. Bu egzersiz zihninizi ve bedeninizi sakinleştirmenizi sağlayacaktır.

 1. KARİYER PLANINI GÖZDEN GEÇİR

Depresyonun belki pek çok sebebi olabilir ancak bunlardan biri işinizdeki mutsuzluğunuz olabilir.  Önemli olan şu anki kariyer planınızı yeniden değerlendirmek ve kaygıya sebep olan nedenleri çözmektir. Belki işinizi seviyorsunuz ancak depresyon nedeniyle işinizden keyif alamıyorsunuz.  Belki de kariyerinizde izlediğiniz yönü sevmediniz ya da iş yeriniz toksik bir yer ve bu sebeple bunalımda hissediyorsunuz. Şu anki iş yerinizin depresyonunuz üzerinde ne çeşit bir rolü olduğunu çözmek önem teşkil etmektedir. Ruhsal sağlık problemleriniz nedeniyle mi iş yeriniz size acı veriyor yoksa iş yeriniz bu sorunların asıl sebebi mi ?

 1. GÜN BOYUNCA İYİ YEMEK

Yediklerimizin kaygı ve depresyon şiddetine doğrudan bir etkisi vardır. Depresyonu sadece yiyecekle tedavi edemezsiniz ancak sağlıklı bir beslenme düzeni oluşturarak depresyonla ve belirtileri ile daha kolay başa çıkabilirsiniz. Özellikle iş günlerinde beslenme daha önemlidir çünkü enerji seviyenizin kolayca düşmesini istemezsiniz. Gün boyunca kaygı önleyici gıdalar yediğinizden emin olun. Yapabilirseniz çalışma haftanızın öncesinde yemeklerinizi hazırlayın. Bu, hafta boyunca iş stresi nedeniyle sağlıksız gıdalara yönelmenizi engeller.

 1. KENDİNE KARŞI AÇIK VE DÜRÜST OL

Ruh sağlığı sorunları olağandışı değildir. Aslında herkes hayatının bir noktasında ruh sağlığı sorunu yaşar. Bu nedenle sorunlarınızı iş çevrenizde gizlememelisiniz. Kolay değil ancak tutumları değiştirmenin tek yolu onların farkında olmaktan geçer. Müdürünüzle veya başka bir amir ile konuşmak ve karşılaştığınız sorunlar hakkında açık olmayı deneyin. Müdürünüzle konuşamayacağınızı hissettiğinizde ise iş çevrenizden biriyle konuyu açık açık konuşabilirsiniz.

 1. AMACINI YENİDEN KEŞFET

Bazen enerjinizi ve veriminizi işyerinizin amaç ve pozitif değerlerini kendinize hatırlatarak yükseltebilirsiniz. Yöneticileriniz ve ekibinizle rolünüz hakkında bir konuşma yapın. Grubun ne kadar önemli bir parçasının olduğunu ve işyerinde ne kadar büyük bir fark yaratabileceğinizi bilmek, daha aktif ve olumlu hissetmenize yardımcı olabilir. Amacınızı yeniden keşfetmek, motivasyonu artırmak için harika bir yoldur.

 1. ARA VERMEKTEN KORKMAYIN

Son olarak ihtiyacınız olduğunda ara vermekten korkmayın. Bu hem büyük hem küçük molalar anlamını taşır. İşyerinde, yeniden adapte olmak amacıyla bir an için kenara çekilmeniz iyi olur.  7/24 işin başında olmanız gerektiğini söyleyen zihniyetinizden kurtulun. Daha da önemlisi her şeyden uzaklaşmanız gerekiyorsa kısa bir ara istemekten çekinmeyin. Uzun bir hafta sonu geri çekilmek bile size daha fazla devam etmenizi sağlayacak enerjiyi vermeye yardımcı olacaktır.

Kurumsal dünyada depresyonla mücadele etmek kolay değildir, ancak mümkündür. Sadece yukarıdaki stratejileri izleyin ve daha fazla yardım için bir psikoloğa başvurmaktan çekinmeyin.